"comain" meaning in All languages combined

See comain on Wiktionary

Noun [Scottish Gaelic]

IPA: /ˈkʰomɛɲ/
Etymology templates: {{etymid|gd|debt}} Head templates: {{head|gd|noun|||||||genitive singular|comaine|||||||||plural|comainean||||||{{{pl4}}}|||cat2=|f10accel-form=p|f11accel-form=genpl|f1accel-form=dat|s|f2accel-form=dat|s|f3accel-form=dat|s|f4accel-form=gen|s|f5accel-form=gen|s|f6accel-form=gen|s|f7accel-form=gen|s|f8accel-form=p|f9accel-form=p|g=f|g2=|g3=|head=|sort=}} comain f (genitive singular comaine, plural comainean), {{gd-noun|g=f|gen=comaine|pl=comainean}} comain f (genitive singular comaine, plural comainean) Forms: comaine [genitive, singular], comainean [plural], no-table-tags [table-tags], comain [indefinite, nominative, singular], comainean [indefinite, nominative, plural], comaine [genitive, indefinite, singular], chomainean [genitive, indefinite, plural], comain [dative, indefinite, singular], comainean [dative, indefinite, plural], comainibh [dative, indefinite, plural], (a') chomain [definite, nominative, singular], comainean [definite, nominative, plural], na comainean [definite, nominative, plural], comaine [definite, genitive, singular], na comaine [definite, genitive, singular], comainean [definite, genitive, plural], nan comainean [definite, genitive, plural], (a') chomain [dative, definite, singular], comainean [dative, definite, plural], na comainean [dative, definite, plural], comainibh [dative, definite, plural], chomain [definite, singular, vocative], chomainean [definite, plural, vocative]
  1. debt, obligation (moral, not financial) Tags: feminine Synonyms: còir, fiach (english: also means financial debt)
    Sense id: en-comain-gd-noun-VWsze4jy Categories (other): Pages with 1 entry, Scottish Gaelic links with redundant alt parameters, Scottish Gaelic links with redundant wikilinks Disambiguation of Pages with 1 entry: 46 54
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Scottish Gaelic]

IPA: /ˈkʰomɪɲ/ Forms: comain [genitive, singular], no-table-tags [table-tags], comain [error-unrecognized-form], chomain [error-unrecognized-form]
Etymology: From Old Irish comman, from Latin commūniō. Cognate with Irish Comaoin. Etymology templates: {{etymid|gd|communion}}, {{der|gd|sga|comman}} Old Irish comman, {{der|gd|la|commūniō}} Latin commūniō, {{cog|ga|Comaoin}} Irish Comaoin Head templates: {{head|gd|noun|||||||genitive singular|comain||||||||||||||||{{{pl4}}}|||cat2=|f10accel-form=p|f11accel-form=genpl|f1accel-form=dat|s|f2accel-form=dat|s|f3accel-form=dat|s|f4accel-form=gen|s|f5accel-form=gen|s|f6accel-form=gen|s|f7accel-form=gen|s|f8accel-form=p|f9accel-form=p|g=f|g2=|g3=|head=|sort=}} comain f (genitive singular comain), {{gd-noun|g=f|gen=comain}} comain f (genitive singular comain)
  1. communion Tags: feminine
    Sense id: en-comain-gd-noun-ul8iJK6y Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Scottish Gaelic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 1 entry: 46 54 Disambiguation of Pages with entries: 41 59 Disambiguation of Scottish Gaelic entries with incorrect language header: 33 67
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "debt"
      },
      "expansion": "",
      "name": "etymid"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "comaine",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "comain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comaine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chomainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comainibh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(a') chomain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comaine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na comaine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nan comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(a') chomain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comainibh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chomain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "chomainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "comaine",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "comainean",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "comain f (genitive singular comaine, plural comainean)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "f",
        "gen": "comaine",
        "pl": "comainean"
      },
      "expansion": "comain f (genitive singular comaine, plural comainean)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "debt, obligation (moral, not financial)"
      ],
      "id": "en-comain-gd-noun-VWsze4jy",
      "links": [
        [
          "debt",
          "debt"
        ],
        [
          "obligation",
          "obligation"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "còir"
        },
        {
          "english": "also means financial debt",
          "translation": "also means financial debt",
          "word": "fiach"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkʰomɛɲ/"
    }
  ],
  "word": "comain"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "communion"
      },
      "expansion": "",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "comman"
      },
      "expansion": "Old Irish comman",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "la",
        "3": "commūniō"
      },
      "expansion": "Latin commūniō",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "Comaoin"
      },
      "expansion": "Irish Comaoin",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish comman, from Latin commūniō. Cognate with Irish Comaoin.",
  "forms": [
    {
      "form": "comain",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "comain",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "chomain",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "comain",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "noun",
        "20": "",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "comain f (genitive singular comain)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "f",
        "gen": "comain"
      },
      "expansion": "comain f (genitive singular comain)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "41 59",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 67",
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "communion"
      ],
      "id": "en-comain-gd-noun-ul8iJK6y",
      "links": [
        [
          "communion",
          "communion"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkʰomɪɲ/"
    }
  ],
  "word": "comain"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
    "Scottish Gaelic feminine nouns",
    "Scottish Gaelic lemmas",
    "Scottish Gaelic links with redundant alt parameters",
    "Scottish Gaelic links with redundant wikilinks",
    "Scottish Gaelic nouns",
    "Scottish Gaelic second-declension nouns",
    "Scottish Gaelic terms derived from Latin",
    "Scottish Gaelic terms derived from Old Irish",
    "gd-noun 2"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "debt"
      },
      "expansion": "",
      "name": "etymid"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "comaine",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "comain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comaine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chomainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comainibh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(a') chomain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comaine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na comaine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nan comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(a') chomain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na comainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "comainibh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chomain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "chomainean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "comaine",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "comainean",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "comain f (genitive singular comaine, plural comainean)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "f",
        "gen": "comaine",
        "pl": "comainean"
      },
      "expansion": "comain f (genitive singular comaine, plural comainean)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "debt, obligation (moral, not financial)"
      ],
      "links": [
        [
          "debt",
          "debt"
        ],
        [
          "obligation",
          "obligation"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkʰomɛɲ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "còir"
    },
    {
      "english": "also means financial debt",
      "translation": "also means financial debt",
      "word": "fiach"
    }
  ],
  "word": "comain"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
    "Scottish Gaelic feminine nouns",
    "Scottish Gaelic lemmas",
    "Scottish Gaelic nouns",
    "Scottish Gaelic terms derived from Latin",
    "Scottish Gaelic terms derived from Old Irish",
    "gd-noun 2"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "communion"
      },
      "expansion": "",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "comman"
      },
      "expansion": "Old Irish comman",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "la",
        "3": "commūniō"
      },
      "expansion": "Latin commūniō",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "Comaoin"
      },
      "expansion": "Irish Comaoin",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish comman, from Latin commūniō. Cognate with Irish Comaoin.",
  "forms": [
    {
      "form": "comain",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "comain",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "chomain",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "comain",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "noun",
        "20": "",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "comain f (genitive singular comain)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "f",
        "gen": "comain"
      },
      "expansion": "comain f (genitive singular comain)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "communion"
      ],
      "links": [
        [
          "communion",
          "communion"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkʰomɪɲ/"
    }
  ],
  "word": "comain"
}

Download raw JSONL data for comain meaning in All languages combined (6.0kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: comain/Scottish Gaelic 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "comain"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "noun",
  "title": "comain",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "comain"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "noun",
  "title": "comain",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.